ریورک یا چطور با لذت کار کنیم

Rework

کتاب ریورک را تیم 37 سیگنالز نوشته‌اند. این تیم ظرف مدت ده سال توانسته تیم جمع و جور چابکی داشته باشه، محصولات موفقی چه از لحاظ مالی و چه تکنولوژی خلق کنه. شاخص ترین محصولی که ساخته اند بیس کمپ است که تقریبا 11 سال پیش عرضه اش کردند. بیس کمپ نرم افزار آنلاینی است برای گرداندن یک پروژه به صورت آنلاین. برای تیم هایی که ریموت کار می‌کنند یا ساختار خاصی برای به اشتراک گذاری وظایف و ایده ها و اسناد ندارند میتواند ایده آل باشه.

چطور این همه سال دووم آوردند و تبدیل به سازمانی شاخص در رده‌ی خودشون شدند؟ به نظرم خیلی فراتر و مهم‌تر از مسائل تکنیکی، به اخلاق و قوانین شخصی کاری اهمیت دادند.
دو مقاله کوتاه زیر نمونه‌ی ساده‌‌ی همین اخلاق کاری است. اولی درباره این صحبت می‌کند که جواب سریع بهتر از جواب کامل است و  دومی این که چرا قهرمان بودن خوب نیست.

خوبه کافی است
خیلی از مردم مسائل را با راه حل‌های پیچیده حل می‌کنند. ور رفتن با پازل‌های ذهنی می‌تواند مسموم کننده باشد، وقتی یکی را انجام دادید، دنبال چالش بزرگ دیگری می‌گردید تا راه حل‌های پیچیده برایش پیدا کنید. بدون توجه به این‌که آیا اصلا این راه حل به درد خواهد خورد؟

راه حل بهتر چیست؟ جواب جودویی مسئله را پیدا کنید. جوابی که بیشترین بهره‌وری را با کمترین میزان تلاش بدهد. جواب‌های جودو بر پایه‌ی برداشت بیشترین مقدار با انجام کمترین توان هستند. هروقت با چالشی روبرو شدید، دنبال راه حل جودویی بگردید.
بخشی از این نوع راه حل فهمیدن این مسئله است که مشکلات قابل بحث کردن هستند. فرض کنیم چالش شما این باشد که باید تصویری که یک پرنده می‌بیند را ثبت کنید. یک راه بلندپروازانه می‌تواند این باشد که از قله اورست بالا بروید. راه حل جودویی: با آسانسور به طبقه آخر یک ساختمان بلند بروید.
مشکلات را اغلب می‌توان با راه حل‌های پیش پا افتاده و ساده حل کرد. راه حل ساده یعنی کاری ساده انجام شود. به عبارت بهتر مهارت خاصی نباید از خودتان نمایش بدهید. فقط مسئله را حل می‌کنید و به کارتان ادامه می‌دهید. این راه حل‌ها صدای اطرافیان را بلند نخواهد کرد که “وای چقدر جالب” یا “چطور حلش کردی”، ولی مشکل را حل خواهد کرد.
برای مثال تبلیغات کمپین‌های سیاسی را در نظر بگیرید. مشکلی به ناگهان سبز می‌شود، سیاست‌مداران در این زمینه روز بعد خروجی خواهند داشت. کیفیت خروجی پایین خواهد بود. از عکس‌های آرشیوی به جای عکس های مرتبط استفاده خواهند کرد. تیترها به جای این‌که پرزرق و برق باشد ساده است. تنها موسیقی که می‌شنوید صدای گوینده‌ی روی تصاویر است.
برخلاف تمام مواردی که گفته شد، این تبلیغ به اندازه‌ی کافی “خوبه”. اگر هفته‌ها وقت صرف می‌کردند تا کامل تر شود، پخشش بسیار دیر می‌شد. این موقعیتی است که در آن محدودیت‌های زمانی مهم‌تر از کیفیت خروجی است.
وقتی “خوبه” کار را انجام می‌دهد، انجامش دهید. انجام دادن کارها به این شیوه خیلی بهتر از هدر دادن زمان و هزینه، یا حتی هیچ کاری نکردن، برای پیدا کردن راه حل پیچیده است.

و یادتان باشد، اغلب می‌توان “خوبه” را بعداً به “عالی” ارتقا داد.

 

قهرمان نباشید
خیلی از اوقات به جای این‌که قهرمان باشیم، بهتر است مسئولیت را واگذار کنیم.
برای مثال فرض کنید گفته‌اید تسکی را ظرف دو ساعت انجام می‌دهید. چهار ساعت زمان صرف کردید و فقط یک چهارمش را توانستید انجام بدهید. طبیعاً فکر می‌کنیم که الان نباید تسلیم بشویم، چهار ساعت وقت صرف کردیم!

این‌جاست که در نقش قهرمان قرار می‌گیرید. مصمم می‌شوید تمامش کنید (کمی هم شرمنده هستیم که همین حالا تمام نشده) شنل‌تان را برمی‌دارید و ارتباط‌تان را با دنیا قطع می‌کنید.
و اغلب اوقات این دست تلاش‌ها باعث اضافه کاری می‌شود. اما اصلا ارزشش را دارد؟ احتمالا نه.
این تسک وقتی که تصور می‌کردید دو ساعت هزینه دارد ارزش انجام داشت، نه الان که متوجه شدید شانزده ساعت هزینه دارد. در این شانزده ساعت می‌توانید کارهای مختلفی را به اتمام برسانید. علاوه بر این شما ارتباطتان با همکاران و دنیا را قطع کردید، که می‌تواند باعث شود حتی بیشتر در مسیر غلط قرار بگیرید. قهرمانان هم حتی گاهی احتیاج به شنیدن یک نظر تازه دارند، کسی که بتواند کارشان را چک کند.

ما تجربه‌ی این مشکل را داشتیم. تصمیم گرفتیم اگر انجام چیزی بیشتر از دو هفته طول کشید، باید یکی از ما نگاهی به مشکل بیندازد. ممکن است کار زیادی نتواند انجام دهد، اما حداقل می‌تواند مرور سریعی داشته باشد و نظرش را بیان کند. گاهی واضح‌ترین راه حل جلوی چشممان قرار دارد، اما نمی‌توانیم ببینیمش.
همیشه خاطرتان باشد که واضح‌ترین راه‌حل می‌تواند واگذار کردن یا رها کردن کار باشد. مردم رها کردن را معادل شکست می‌دانند، اما گاهی رها کردن دقیقا همان کاری است که باید انجام بدهید. اگر تا حالا ساعات زیادی را صرف کاری کردید که ارزشش را نداشته، رهایش کنید. زمان از دست رفته را نمی‌توانید به دست بیاورید. بدترین کاری که الان می‌توانید انجام بدهید، هدر دادن زمان بیشتری است.

  1. اولین کسی که کتاب های دیوید هانمیر هنسون و جیسون فراید رو خونده و داره عمل میکنه تو ایران به نظرم شما هستید … .. ایول

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *