بدون سازمان اجایل، اسکرام امکان پذیر است؟

وقتی میخواهیم محصولی که می‌سازیم تحت فرهنگ اجایل و با متدهایی نظیر اسکرام ساخته بشود، تیم دولوپمنت تنها جایی نیست که باید فرهنگ اجایل را درک کنند. در حقیقت اجایل (و متد پیاده سازی‌ اسکرام) تنها ابزارهایی برای ساخت محصول نیستند. شاید بهتر باشه اجایل را به عنوان فرهنگ کاری تعریف کرد. فرهنگی که اگر می‌خوایم اسکرام را پیاده کنیم، مجبوریم در نقاط کلیدی سازمان جا بیندازیم.

چه اتفاقی می‍افتد اگر افراد کلیدی سازمان درک مناسبی از این فرهنگ نداشته باشند؟

 • پست‌هایی که در مدیریت کلاسیک تعریف شده برابر با پست‌هایی نظیر اسکرام مستر و پروداکت اونر در نظر گرفته خواهد شد. در نتیجه انتظاراتی مطابق با تعریف مدیر پروژه برای اسکرام مستر و یا پروداکت اونر به عنوان کارفرما یا مدیر تیم در نظر گرفته می‌شود.
 • سازمان به شیوه‌ی گذشته زمان‌بندی کوتاه و بلند مدت چند ساله و با جزئیات انجام خواهد داد و انتظار خواهد داشت تیم دولوپمنت مطابق برنامه‌ی سالانه اقدام به تولید محصول از صفر تا صد کند.
 • استانداردها و تعاریف بازدهی و موفقیت هر پروژه با استاندارهای فعلی سازمان تعریف می‌شود و در نتیحه انتظارات اشتباهی ایجاد خواهد کرد.
 • تیم‌هایی در سازمان وجود دارند که مستقیما وابسته به خروجی‌های تیم دولوپمنت هستند. برای مثال تیم مارکتینگ. این تیم اگر درک درستی از چرخه‌ی بهبود محصول و بکلاگ محصول نداشته باشد نمی‌تواند به وظیقه‌ی خودش عمل کند و درگیر زمان بندی‌های غلط و فرسایشی خواهند شد.

مایک کوهن در کتاب succeeding with Agile software development using Scrum چند مدل برای گسترش اسکرام در سازمان را پیشنهاد کرده:

مدل Start Small: پروژه‌ی کوچکی انتخاب کنید، اسکرام را برای این پروژه پیاده کنید، درس‌های لازم را یاد بگیرید و بعد این مدل موفق را به شکل پله‌ای به همه‌ی سازمان گسترش دهید.

مدل Go All in: تمام تیم‌ها همزمان شروع به استفاده از اسکرام کنند. این مدلی است که Salesforce برای 35 تیم همزمان اجرا کرد.

اما مدل Start Small چه مزایایی دارد؟

 • این مدل هزینه کمی خواهد برد. چه از لحاظ زمان اجرا و چه هزینه‌های اجرایی
 • .موفقیت زودهنگام تقریبا قطعی است. این موفقیت برگ برنده شما در برابر منتقدین خواهد بود
 • برخلاف مدل Go All in، ریسک‌های بزرگ را به شدت کاهش داده خواهد شد
 • استرس کمتری تحمیل خواهد شد. در پروژه‌هایی که انجام‌شان خود به خود استرس زاست باید از وارد شدن استرس‌های سازمانی بیشتر جلوگیری کرد.
 • بدون سازماندهی مجدد کل ساختار سازمان میتوان این مدل را پیاده کرد.

در مقابل موافقان Going All In مزایای این مدل را بیشتر می‌دانند:

 • این مدل مقاومت سازمانی در مقابل اسکرام را کاهش خواهد داد.
 • مشکلات ناشی از کار کردن تیم‌های کلاسیک و اسکرام با هم را کاهش خواهد داد
 • جا انداختن فرهنگ اجایل در سازمان بسیار سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد

در نهایت تقریبا در هر سازمانی میتوان تیم یا تیم هایی را با متد اسکرام تشکیل داد و کار را به پایان برد. نکته‌ی مهم ولی اینجاست که اولا با بزرگ شدن سازمان چطور می‌خواهیم این نحوه‌ی کار کردن و تولید محصول را جا بیندازیم و دوما چقدر انرژی برای متقاعد کردن افراد بالارده‌ی سازمان به این فرهنگ می‌توانیم صرف کنیم. اگر درگیر پروژه‌ای حیاتی هستید و مدیران رده بالا شناختی از اسکرام و اجایل ندارند، بخش بزرگی از زمان و انرژی شما به جای معطوف شدن به تیم و محصول نهایی، صرف جواب دادن به منتقدان خواهد شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *