سایت رامین

ramin
داستان اینجوری شروع شد که رامین ایده‌ای داشت در مورد تایم‌لاین و این‌که چطور این رو پیوند بده با سایت شخصی‌اش. از طرفی من هم دنبال پروژه ای بودم که عصرها و آخر هفته‌ها بهش برسم. اینطوری شد که شروع کردیم به کار و سایت ساخته شد.

اولین مشکل کمبود زمان های آزاد جفت‌مون بود. نزدیک دو تا سه هفته گذشت و به جز ایمیل‌های یکی دو خطی فرصت نکردیم قرار حضوری بگذاریم. این مشکل را با یک پرسشنامه حل کردیم. رامین جواب سوالات من در مورد سایت و هدفش از طراحی را در پرسشنامه پر کرد و اینطوری جفت‌مون دید بهتری پیدا کردیم که اصلا چی می‌خوایم بسازیم، در توان‌مون هست یا نه، برای کی داره ساخته میشه و چه الگویی براش داریم.
از اینجا به بعد اهداف را واقعی تعریف کردیم، سایتی می‌خوایم بسازیم که نشان دهنده‌ی کارهای رامین در طول زندگیش باشه. به راحتی قابل دیدن و دسته بندی باشه، به راحتی ادمین بتونه مواردی را اضافه و کم کنه و روی همه‌ی دیوایس‌ها دیده بشه.
برای دسته بندی و پیگیری کارها یک برد تدلو راه انداختم که ایده ها و کارها دسته بندی شده بود. خودم فکر نمی‌کردم تا روز آخر بهش پایبند باشم، ولی در کمال تعجب تا آخرین ساعتی که روی پروژه کار کردم مدام برد را چک میکردم که چیزی جا نینداخته باشم. البته رامین هم دسترسی به برد داشت که بتونه ایده یا تسکی اضافه کنه.

trello

اول رفتیم سراغ طراحی. با مداد و کاغذ نشستیم و طرح هایی که دوست داشتیم را کشیدیم. از جوانب مختلف دربارشون حرف زدیم و در نهایت سه طرح را انتخاب کردیم. هفته‌ی بعدی هر سه تا را پیاده کردم و پیاده شده اش را، با دیتای الکی، نگاه کردیم. در نهایت تقریبا نزدیک به همین طرح نهایی را انتخاب کردیم و شروع کردم به پیاده سازی نهایی‌ش.
مثل این مدل را برای صفحات داخلی هم تکرار کردیم و خیلی سریع به تفاهم رسیدیدم و صفحات ساخته شد. بعد از اون نوبت بخش ادمین بود. جایی که نویسنده باید اطلاعات را آپدیت کنه. اینجا از روی تجربه و بدون این که رامین در حین کار چیزی ببینه این بخش را جلو بردم و تقریبا نهایی شده اش را تحویل دادم.

حالا کل سایت تکمیل شده بود. وقتش بود که یکی دو هفته‌ای بگذارمش کنار و بعد بیام سراغش تا ریزه کاری ها را جمع کنم. تو این مدت رامین هم میتونست با اطلاعات واقعی سایت را پر کنه و باگ‌ها و پیشنهادهاش را بده.
خوشبختانه بعد از این مدت تغییر بزرگی نداشتیم و بعد از چند تا طرح برای منوی دسته بندی‌ها کار تمام شد. کلا شاید هفت یا هشت تا آخر هفته برای من طول کشید و نزدیک همین مدت هم برای رامین. تجربه‌ی خیلی خوبی بود که هم تونستیم یک چیزی که کار می‌کنه بسازیم و هم راضی باشیم ازش. دو تا خصیصه‌ای که به سختی باهم جمع می‌شن!

این تجربه بیشتر از قبل بهم ثابت کرد که به سرانجام رسوندن یک کار در این حوزه بیشتر از هر چیزی احتیاج به درک دو طرفه از طرز ساخت یک محصول دیجیتال داره. واقعا فرقی نمی‌کنه چه سطحی از توان فنی و گرافیکی و غیره داریم، اگر نتونیم از پتانسیل های ساخت یک محصول دیجیتال استفاده کنیم، یعنی داریم محصولی با استانداردهای صنعتی میسازیم. ساختن یک سایت، اپ یا هر محصول دیجیتالی با فرهنگ و ذهنیت غیر دیجیتال یعنی عذاب دائم هم برای پیاده ساز و هم کارفرما.

  1. سایت بامزہ و متفاوتے ھم شدہ. فقط جمله ی قصارے که قرار بود اونجا ( زیر اسم) نصب بشه جاش خالیه 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *